نحوه همبندی و ارتینگ در استخر

نحوه همبندی و ارتینگ در استخر

استاندارد NEC

در واقع نحوه همبندی و ارتینگ در استخر و سیتم زمین برای اولین بار در سال 1962 و از استاندارد NATIONAL ELECTRICAL CODE توضیح داده شده است. بر اساس این استاندارد تمامی اشیای فلزی مانند میلگرد فولادی ، مجرای فلزی ، بدنه ی چراغ ، نردبان ، تخته شیر جه ، فونداسیون استخر ، سیستم های لوله کشی و غیره باید در سیستم همبندی با هم مرتبط وبا سیستم  زمین همبند شوند . برای همبندی در سایز های کوچک از سیم در اندازه ی 14 AWG استفاده می شود. که در نهایت در سال 1965 اندازه ی سایز سیم های همبندی 8AWG در نظر گرفته شد . همچنین در سال 1968 مقرر گردید هر شی فلزی در حریم یک و نیم متری از استخر با این سیستم هم پتانسیل شود. نسخه 2011 استاندارد NEC و نسخه در نهایی (2014) الزاماتی بسیار نزدیک به اصول مندرج در نسخه های 1962-1968 اشاره شده است.

تجهیزات ارتینگ در استخر

نحوه همبندی و تجهیزات ارتینگ در استخر با استفاده از سیم های روکش دار که به زمین وصل هستند عبارتند از :

سیستم های روشنایی زیر آب بجز آن دسته از سیستم هایی که ولتاژ پایین که ولتاژ شان کمتر از 15 ولت است.

تجهیزات الکتریکی نصب شده ر فاصله ی 1و نیم متری از دیواره ی داخلی استخر یا مخزن های نگهدارنده ی آب

پمپ های گردش آب و تجهیزات الکتریکی مرتبط

جعبه تقسیم

محفظه ترانسفورمرها برای تاسیسات روشنایی زیر آبی با ولتاژ 12 ولت

رله های عیب اتصال زمین

تابلو برق هایی که زیر مجموعه ای از تابلو برق اصلی ساختمان هستند و برای تامین برق تجهیزات الکتریکی استخر مورد استفاده قرار می گیرند.

محدوده همبندی استخرها

می توان گفت محدوده ی استخر در همبندی حدود 1 ونیم متر می باشد و از دیواره داخلی لبه ی استخر و نیز محدوده ی عمودی تا ارتفاع 3.7 متری در بالای محدوده ی استخر و تخته ی آن می باشد به این معنی که همبندی باید مابین قسمت های زیر انجام شود.

در مواقعی که تجهیزات یاد شده توسط یک مانعی همیشگی از سازه ی استخر جدا می شود نیازی برای همبندی آن وجود ندارد . و این بدین معنی است که آن دسته از تجهیزات فلزی در داخل موتور خانه ، پارکینگ ، ساختمان و سایر فضاهای محبوس را شامل می گردد . حتی اگر فاصله ی آن از جدار داخلی کاسه استخر کمتر از 5  ونیم متر باشد ، نیازی به همبندی آن نیست.

همبندی اجزای فلزی سازه استخر

اجزای فلزی استخر شامل آرماتورهای فولادی که در استخرهای بتنی مورد استفاده قرار می گیرند

پوسته استخرهای فلزی که به وسیله پیچ یا جوشکاری به یکدیگر متصل می شوند.

نردبان های فلزی، تکیه گاه های سکو های شیرجه، کفشورها و خطوط تخلیه، لوله های ورود و خروج آب و سایر اتصالات و اجزای فلزی مرتبط با استخر باید با یکدیگر همبند شوند.

همبند کردن اجزای فلزی مجزا و کوچک ضرورتی به همراه ندارد.

پیشنهاد آرک صنعت به شما

تجهیزات ارتینگ استخر

تجهیزات ارتینگ با بهترین قیمت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + یک =

Call Now Button
× استعلام قیمت